Image

Kene

Kene, birçok omurgalı hayvanın kanıyla beslenen dünya çapında yaygın bir parazittir. Kan kaybı, konak - insan ya da hayvan - için genelde sorun değildir. Kene, daha çok insanlara ve hayvanlara hastalık taşıdığı yönünde kötü bir şöhret kazanmıştır.

Örümcek kenesi

Keneler, yetişkin kenelerin sekiz adet ayağa sahip olmasından da anlaşılabileceği gibi biyolojik olarak örümcekgiller sınıfına girerler. Daha doğrusu, keneler akarlar grubuna girerler. Keneler, ayrıca vücut yapısı ve davranışı sayesinde çevresine olağanüstü uyum sağlamış olan yüksek derecede uzmanlaşmış bir hayvandır. Birer parazit olan keneler, tıpkı sivrisinekler gibi kanlarından beslenebilecekleri diğer canlılara ihtiyaç duyarlar.

Kan emen kene

Fakat kenelerin, sivrisineklere göre daha çok kana ihtiyacı var. Olağanüstü durumlarda konaklarına (insan ve hayvan) 15 gün asılarak kanlarını emerler. Bunun için sıkıca tutunabilmek amacıyla kurbanlarında uygun bir yer (örneğin insanda koltuk altı ya da genital bölge gibi) seçerler. Böylece keneler, kaşıma ve ovalamaya rağmen zarar görmeden dayanabilirler.


Kene ile ilgili Aras Böcek İlaçlama 7/24 hizmetinizdedir.

Hemen Arayın

0535 401 25 38